ketvirtadienis, rugsėjo 10, 2009

Footy - Australietiškas futbolas

Kol lietuvių krepšininkai pjauna grybą :), papasakosiu apie Australijos (ar bent jau Viktorijos) sportinę religiją – Australietišką futbolą arba tiesiog Footy...

Footy istorija

Footy atsirado kaip būdas kriketo žaidėjams palaikyti sportinę formą žiemos metu (kovą-rugsėjį), nes vasarą žaisti kontaktinį sportą lauke Australijoje būtų savižudybė. Greitai žaidimas išpopuliarėjo ir 1897 metais buvo sukurta pirmoji Viktorijos Futbolo Lyga.

Komandos buvo suformuotos pagal Melburno rajonus - Carlton, Collingwood, St Kilda ir t.t. O komandų pavadinimai pagrinde paukščiai ir žvėrys - Geelong Cats, Hawthorn Hawks, Western Bulldogs ir pan. Čia jei Vilniuje kurtųsi komandos ir vadintųsi - Senamiesčio Ereliai, Karoliniškių Gaidžiai, Viršuliškių Šunys ir pan :))

Nuo 1990-ųjų lyga pradėjo plėstis ir į kitas valstijas bei miestus ir išsiplėtė iki 16 komandų. Atsirado Australijos Futbolo Lyga - AFL.

Footy taisyklės

Kažkaip footy taisyklių iki galo taip ir nežinau. Pas mus firmoj kažkaip nėra tokios praktikos, kad nueiti visiems pažiūrėti varžybų ir supažindinti atvykėlį su nacionalinio sporto ypatumais :) Tai teko pažindintis pačiam žiūrint sporto žinias :)

Žaidimas vyksta ovalo formos aikštėje, kamuolys kiaušinio formos (kaip regbyje), galima jį smūgiuoti koja, galima ir ranka. Taip pat galima jį ir neštis, tik reikia kas kažkiek laiko sumušti į žemę. Sportas kontaktinis ir kai tu turi kamuolį rankose tave gali atakuoti kas nori ir stengiasi parversti ant žemės, kol tu nespėjai išmesti/išmušti kamuolio. Kai kamuolys niekieno rankose - vyksta grumtynės ir stumdymasis. Vienu žodžiu legalus būdas pasitalžyti :) Vienintelis atvejis, kai tavęs negali atakuoti turinčio kamuolį, kai tu pagauni kažkieno (tiek saviškio, tiek priešininko) spirtą kamuolį ore. Vėlgi griežtų taisyklių kaip pagauti tą kamuolį nėra, tai gaudo visi lipdami per priešininkų ar net saviškių galvas. Kartais visai gražiai paskraido :))

Footy MarkVartai yra 4 dideli virpstai (vos ne Gedimino stulpai) ir tikslas yra įspirti į vidurinius vartus (6 taškai). Jei smūgiuojant priešininkas paliečia kamuolį, kamuolys liečia virpstą arba pataikai į išorinius vartus - 1 taškas.

Footy StadionasŠiaip žaidimas sukurtas masėms - daug kontakto, daug įvarčių ir azarto. Dar nemačiau, kad ką nors iš aikštės būtų išviję dėl bet kokios nesportinės pražangos. Po rungtynių būna tribunolas ir tada apsvarsto visas ginčitynas situacijas ir nusprendžia kiek rungtynių žaidėjas negalės žaisti.

Va pavyzdžiui, neseniai buvo lemiamas mačas paskutiniame ture. Vienos komandos žaidėjas buvo "iškirstas" ir guli aikštėje be samonės. Komandos draugai "susiparino" ir puola priešininkus. Prasidėjo muštynės. O teisėjai ką - pasiėmė kamuolį, sušvilpė ir atidavė nukentėjusiai komandai toliau tęsti rungtynes. Nei stabdomos rungtynės traumuotam žaidėjui išnešti, nei bando skirti besimušančius - yra tribunolas ir viską išspręs. Buvau pakraupęs...:)

Footy TackleManau Lietuvoj irgi "eitų" toks "sportas" :))

Footy sirgaliai ir tradicijos

O žiūrovams visa tai patinka. Ir eina į rungtynes tiek vyrai, tiek moterys, tiek berniukai, tiek mergaitės. Kaip sakė Živilės bendradarbė - kiekvieną savaitgalį ėjimas su tėvu į varžybas sustiprino jų abipusį ryšį...

Už kokią komandą serga irgi neaišku. Šeimoje gali sirgti už skirtingas komandas ir nesvarbu kuriame rajone gyvena. Kartą stotelėje sutikau tris draugus, greičiausiai atvykusius iš užmiesčio - visi su skirtingų komandų atributika. Ir nesimuša :) Pas mus darbe irgi paradoksas - visi serga už skirtingas komandas :) Mes kaip gyvenantys St Kildoj, tai palaikom St Kilda Saints ir šiemet jie gerai varo ir turi daug galimybių laimėti. Ot tai bus šėlsmo po langais :))

Dar įdomi footy tradicija - rezultatų spėjimas. Yra bent 4 ar 5 svetainės turinčios šimtus tūkstančių užsiregistravusių, kurie spėlioja footy rezultatus kiekvieną savaitę ir varžosi, kas tiksliau ir daugiau atspės. Varžosi tarp draugų, varžosi tarp bendradarbių, varžosi įvairių TV laidų vedėjai ir skelbia savo rezultatus viešai ir panašiai. Galima spėlioti nemokamai, bet paprastai kiekviena grupė susimeta po kažkiek "ant azarto" ir laimėtojai dalijasi prizinį fondą...

Šiemet mes darbe irgi rengėme totalizatorių. Nors visiškai nenusimanydamas apie footy, bet turintis patirties Fantasy NBA žaidime, nusprendžiau dalyvauti ir aš. Pirmas turas - surašau rezultatus "iš lempos". Atspėjau daugiausiai. Ha, ne tokie čia jau eruditai pas mus darbe. Pradedu skaityti apžvalgas prieš kiekvieną turą - rituosi lentelėje žemyn. Tada nusprendžiau, kad visąlaik statysiu už St Kildą, o dėl kitų pasikliausiu nuojauta. Nereikia čia visokių ekspertų...

Praėjusį savaitgalį baigėsi reguliarusis sezonas ir kas gi darbo footy čempionas? Ogi lietuvis nieko nenutuokiantis apie footy, jų žvaigždes ir užkulisius. Ir ne šiaip laimėjau "ant snarglio", o užtikrintai! Va taip va!

O rugsėjo pabaigoje Footy Grand Final. Susiorganizavom darbe eiti į barą žiūrėti. Papasakosiu emocijas vėliau. O žiū ir St Kilda laimės...:)

5 komentarai:

Evaldas rašė...

:)))))) o as ziuredavau vis per sport kanal ir niekaip nesuprasdavau kas cia per zaidimas :) pasirodo geras dielas !!!!

Zivile rašė...

cha cha nu va ir as pagaliau supratau apie ka cia kalba:)

o siaip melburnas butu tobulas miestas gyventi, jei ne tie sportai.
savaitgaliais pries kur vaziuojant butinai reikia pasiziureti kur vyksta rungtynes ir ta vieta lenkti keliu rajonu spinduliu. nes galima taip strigti kamsciuose, kad nepajusi kaip trumpa isvyka pavirs keliu valandu rymojimu sankryzose:)

be to cia pergales svenciamos lygiai taip audringai kaip ir lietuvoj - neduok die st kilda laimes - visa savaitali teks saugotis skraidanciu buteliu ir t.t

o kur dar milijonai nuobodziu TV laidu vienas per kita pasakojanciu apie tas pacias rungtynes. brrrrr.

ir taip kiaurus metus! ant LT pakliedi visi kasiu per sezona ir ramu:)

Asta rašė...

patikekit, as tai jau soti sportu va va ir va:))Zivile, kas tavo darze naujo?:))

gin rašė...

o tai kuo skiriasi nuo amerikietisko futbolo?

Gintaras rašė...

Hi aptingot, naujų įspūdžių maža. O gal dirbat kiaurą parą? ar švenčiat? :))