Australija - darbas, gyvenimas, vizos...

Australija - viena iš patraukliausių šalių gyventi šiuo metu. Net 4 Australijos miestai patenka į "World's Most Livable Cities 2011" dešimtuką. Melburnas yra pirmoje vietoje. :))

Kad jau turim puslapį su informacija apie Naująją Zelandiją manau laikas ir puslapiui apie Australiją - Australijos vizas, Australijos darbą, gyvenimą Australijoje ir pan. Kadangi gyvename Melburne, viskas bus iš Melburno perspektyvos...

Australijos Žemėlapis

Patogiausia naudotis Google Australijos Žemėlapiu. Australijoje veikia ir Google Street View, taigi galite pasižiūrėti kaip tam tikra vieta atrodo "gyvai".

Australijos Vizos

Immigration Australia turėtų būti pirmas jūsų informacijos šaltinis apie Australijos vizas. Taisyklės kaskart keičiasi ir čia pateikta informacija gali būti jau pasenusi.

Mes atvykom į Australiją su Employer Sponsored Visa - 457, t.y. aš gavau darbą ir darbdavys sponsoriavo mano vizą, kuri galioja max 4 metus.

Turistinė Australijos viza yra nemokama ir galioja 12 mėn nuo išdavimo datos. Jos galiojimo metu galite atvykti į Australiją kiek norite kartų, bet galite išbūti ne ilgiau nei 3 mėn. Šiai vizai galite aplikuoti internetu (spauskite eVisitor application) ir atsakymo turėtumėte sulaukti per 1 dieną.

Jei planuojate būti Australijoje ilgiau nei 3 mėn, tuomet turėtumėte aplikuoti Visa sublcass 676. Jei aplikuosite už Australijos ribų, tai šiuo metu tai kainuotų 110 AUD, jei aplikuosite Australijoje (prasitęsiant jau galiojančią eVisitor visą), tai kainuos 260 AUD.

Aplikuojant turistinei vizai gali paprašyti jūsų banko sąskaitos išrašo (internetinio banko išrašai turėtų tikti) bei jūsų planų Australijoje.

Darbas Australijoje

Kiek susidūriau - darbą Australijoje per atstumą lengviausiai susirasti IT specialistams, nes čia jų trūkumas ir darbdavys sutiktų tvarkyti 457 vizą. Šiaip dažniausiai visi skelbimai reikalauja, kad kandidatas turėtų statusą - "galintis legaliai dirbti Australijoje".

Pagrindiniai darbo paieškos portalai yra šie:
Bet kaip minėjau įraše "Darbas Australijoje Telekomunikacininkams" manau geriausia įsivertinti savo įgūdžius ir tuomet pasiieškojus tokių kompanijų Australijoje aplikuoti į jas tiesiai. Tikrai daugiau šansų nei per skelbimus. Šiuo metu labai gerai laikosi kalnakasybos sektorius (mining), tai pasiieškokite ar turite ką pritaikyti čia.

Deja, dėl nekvalifikuoto darbo arba "kaip susirasti darbą Australijoje būnant su turistine?" nieko patarti negaliu. Mes viską darėmės legaliai. Gal kas ir priimtų dirbti kur nelegaliai, bet tai greičiausiai būtų Australijos užkampyje arba pas kokį imigrantą. Dauguma australų labai jautrūs šia tema...

Lietuviai Australijoje

Lietuvių Australijoje žymiai daugiau nei Naujojoje Zelandijoje. Kiekviename iš didžiųjų Australijos miestų yra lietuvių bendruomenės turinčios savo lietuvių klubus, kuriuose švenčiamos visos Lietuvos šventės bei savaitgaliais galima paskanauti lietuviškų patiekalų. Užsukite į savo Lithuanian Club svetainę ar pasiskambinkite pasitikslinti to savaitgalio meniu. Deje, Švyturio alaus jau neberasite (bent jau Melburne). Tačiau kiek pastebėjau Lietuvių Namai yra populiaresni tarp seniai imigravusių ar jau čia gimusių lietuvių. Naujai atvykusių sutikti sunkiau (vėlgi Melburno pastebėjimas).

Įmonės steigimas Australijoje

Australijoje žymiai mažiau biurokratijos steigiant įmonę ir daug ką galima padaryti tiesiog online. Aš savo individualią įmonę Australijoje įsisteigiau per 30 min. Įmonės apyvartai pasiekus $75,000 per metus, įmonė turi užsiregistruoti PVM mokėtoju. Australijoje PVM (arba angliškai GST) yra 10% šiuo metu.

Individualios įmonės atveju gautą pelną reikia sumuoti su kitomis pajamomis ir deklaruojant mokesčius jie apmokestinami pagal asmeninių pajamų mokesčio tarifą. Kitoms įmonėms taikomas 30% pelno mokestis.

Taip pat reikia nepamiršti, kad Australija turi privalomąją pensijų kaupimo sistemą (Superannuation arba tiesiog Super) ir darbdavys kiekvienam darbuotojui turi sumokėti papildomus 9% nuo jo algos į pasirinktą pensijų kaupimo fondą. Individualios įmonės atveju sau Superio mokėti neprivaloma, bet galima atlikti savanoriškas įmokas ir taip taupyti senatvei.

Norintys prekiauti lietuviškais produktais ar prekėmis Australijoje - susisiekite, galiu būti ne tik jūsų atstovu Australijoje, bet ir aktyviai padėti parduoti :))

Atlyginimai ir Mokesčiai Australijoje

[2012-06-01]
Atlyginimai Australijoje nurodomi metams, pavyzdžiui, $60,000 per metus. Pateikti atlyginimai yra neatskaičius mokesčių, taigi reali suma būna mažesnė. Vertinant atlyginimą reiktų atkreipti dėmesį ar yra įskaičiuotas Super (Superannuation), kuris eina tiesiai į darbuotojo Super Fund. Dažniausiai, jei sakoma, kad atlyginimas "package of $60,000" vadinasi Super yra įskaičiuotas. Tuomet reali alga gaunasi $55,045, nuo kurios dar atskaitomi mokesčiai.

Australijoje galioja progresiniai mokesčiai, kas reiškia, kuo daugiau uždirbi, tuo daugiau mokesčių moki. Australijos finansiniai metai prasideda liepos 1 d, taigi pateiksiu jau 2012-2013 finansinių metų mokesčių tarifus:
Apmokestinamos Pajamos Pajamų Mokestis
0 - $18,200 0
$18,201 - $37,000 19 centų nuo kiekvieno $1 virš $18,200
$37,001 - $80,000 $3,572 plius 32.5 centai nuo kiekvieno $1 virš $37,000
$80,001 - $180,000 $17,547 plius 37 centai nuo kiekvieno $1 virš $80,000
$180,001 ir daugiau $54,547 plius 45 centai nuo kiekvieno $1 virš $180,000

Taigi kaip matote, jei jūsų metinės pajamos neviršyja $18,200 mokesčių mokėti nereikia. Jei atlyginimas $20,000, tai 19% mokestį mokate tik nuo pajamų, kurios viršyja $18,200, t.y. $1,800, ir t.t. Yra dar 1.5% Medicare Levy (kažkas panašaus į Sveikatos Draudimo Mokestį) bei mažiau uždirbantiems dar taikomos ir mokestinės nuolaidos, bet per daug į tai nesigilinsiu.

Atlyginimai Australijoje dažniausiai mokami kas dvi savaites arba kas mėnesį, bet būna ir kas savaitę. Jei norite sužinoti kiek gausite pinigų po mokesčių, galite pasinaudoti šiuo ATO Tax Calculator: atotaxcalculator.com.au.

Pragyvenimas Australijoje

[2012-06-25]
Pagal paskutinį 2011 metų surašymą Australijoje gyvena 21.5 mln gyventojų. Melburne - beveik 4 mln.

Vidutinė savaitės alga Melburne - $591
Vidutinė savaitės būsto nuomos kaina - $300
Maistui išleisite apie $100 per savaitę
Komunalinėms paslaugoms - apie $30 per savaitę
Viešam transportui - apie $30 per savaitę
Internetas - $10-15 per savaitę
ir pan.

Aišku kiekvieno poreikiai yra kitokie ir išlaidos gali svyruoti - valgysite tik namie, išlaidos vienokios, daugiausiai lankysitės kavinėse/restoranuose - išlaidos kitokios. Važinėsite į darbą mašina - jei darbdavys nesuteikia parkavimo, pridėkite dar $10-15 per dieną (CBD). Ir t.t.


(bus daugiau)